Brak naruszeń - brak protokołu kontroli

Kolejna, trzecia już wersja Tarczy Antykryzysowej zakłada zmianę zasad przeprowadzania kontroli drogowych. ITD miałaby wystawiać protokoły kontroli tylko i wyłącznie w przypadku stwierdzenia naruszeń. Z kolei w sytuacji przejścia kontroli bez zarzutu protokół kontrolny nie będzie sporządzany. Informacja o każdej kontroli ma być jedynie umieszczana w Centralnej Ewidencji.
Z założenia ma to spowodować szybsze przeprowadzanie kontroli na drodze, tym samym minimalizując zakłócanie pracy przewoźników. Nie bez znaczenia w obecnej sytuacji epidemiologicznej ma także bezpieczeństwo służb kontrolnych.
Czy rzeczywiście będzie to ułatwieniem dla firm transportowych? Nie do końca. Proponowana zmiana przepisów może bowiem przynieść pewne negatywne skutki. Warto zwrócić uwagę, na to, że kierowca może mieć problem z wyjaśnieniem ewentualnego spóźnienia na rozładunek spowodowanego kontrolą na drodze. Dodatkowo bez okazania protokołu kierowca może być kontrolowany nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

Kolejną istotną kwestią jest ewentualne postępowanie o utratę dobrej reputacji. Wówczas każdy dokument poświadczający brak stwierdzonych naruszeń jest na wagę złota.

W przypadku takiej kontroli rekomendujemy zrobienie niezwłocznie po zakończonej kontroli wydruku z tachografu i opisanie na nim (lub na odwrocie tarczki w przypadku tachografu analogowego) dokładnego miejsca kontroli, daty i godziny, oraz numeru bocznego radiowozu ITD wraz z informacją o braku naruszeń oraz braku otrzymanego protokołu. Taki zapis może okazać się pomocny w opisanych powyżej sytuacjach.

Kontakt

 

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

 

Biuro Olsztyn

Siedziba główna

Dolna 16, 10-699 Olsztyn

Właściciel:
Marcin Graw tel. 530 910 927
Biuro:
Małgorzata Lempkowska tel. 537 910 927

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.