Zawieszenie wykonywania niektórych obowiązków w zakresie badań kierowców nadal obowiązuje

Przypominamy, że wprowadzone na  okres epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego zawieszenie obowiązków wynikających  z ustawy o transporcie drogowym dotyczy:

  • ukończenia przez kierowcę wykonującego przewóz drogowy szkolenia okresowego oraz uzyskania przez kierowcę wykonującego przewóz drogowy wpisu do polskiego krajowego prawa jazdy, potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego,
  • posiadania przez kierowcę orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, wydanego na podstawie badań przeprowadzonych przez uprawnionego lekarza medycyny pracy,
  • posiadania przez kierowcę orzeczenia psychologicznego.


Ponadto z ustawy o transporcie drogowym wynika obowiązek przedsiębiorcy lub innego podmiotu wykonującego przewóz drogowy do kierowania kierowców na szkolenie okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne. Brak takiego szkolenia lub badań uniemożliwia wykonywanie przewozu drogowego przez kierowcę. Jednakże w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub ewentualnego ogłoszenia stanu epidemii również obowiązek wydawania skierowań uległ zawieszeniu.

 

Po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu.

 

Należy zwrócić uwagę, że powyższa regulacja (wynikająca z art. 12 a ust. 1 pkt 2 ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)  przewiduje jedynie zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych. Tym samym pracodawca nie ma podstawy do zobowiązania pracownika do wykonania takich badań.  Nie ma jednak przeszkód, aby na zasadzie dobrowolności za zgodą pracownika lub nawet na jego prośbę, takie badania zostały jednak zlecone przez pracodawcę.

 

Kontakt

 

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

 

Biuro Olsztyn

Siedziba główna

Dolna 16, 10-699 Olsztyn

Właściciel:
Marcin Graw tel. 530 910 927
Biuro:
Małgorzata Lempkowska tel. 537 910 927

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.