Zwrot kar za przekroczenie nacisku osi

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 21 marca 2019r. uznał, że Polska naruszyła prawo unijne nakładając na przedsiębiorstwa transportowe obowiązek posiadania specjalnych zezwoleń na poruszanie się po drogach pojazdów o nacisku 11,5 t/oś.

Aby zapewnić zgodność krajowych przepisów z unijnymi regulacjami została podjęta ustawa z 18 grudnia 2020r. dopuszczająca na drogach publicznych w Polsce ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton – bez konieczności uzyskiwania zezwoleń.
W niektórych przypadkach ruch ten będzie jednak mógł być ograniczony przez zarządcę drogi lub samorządy.

Nowa ustawa otwiera drogę polskim przewoźnikom do żądania zwrotu poniesionych kar pieniężnych. Dotyczy to przewoźników, którzy zostali ukarani w związku z brakiem zezwolenia na poruszanie się po drogach publicznych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 8 ton lub 10 ton, lecz nie więcej niż 11,5 tony, bądź wykonywali przewóz niezgodnie z warunkami tego zezwolenia.
Uwaga! Przepisy zakładają, że zwrot kary nastąpi wraz z odsetkami w wysokości takiej jak dla zaległości podatkowych.

Jak dochodzić zwrotu kar?

Przewoźnicy, którzy ponieśli kary pieniężne mogą żądać wznowienia postępowań, na podstawie których nałożono na nich kary i wnosić o ich uchylenie. W tym celu niezbędne jest złożenie stosownej skargi. Wznowienia można żądać niezależnie od trasy przejazdu pojazdu lub miejsca jego załadunku lub rozładunku. Ważne jest zachowanie terminu.

W jakim terminie można dochodzić zwrotu?

  • W przypadku gdy sprawa zakończyła ostateczną decyzją organu administracji skargę o wznowienie postępowania można wnosić jedynie w terminie do dnia 26 lutego 2021r.
  • W sytuacji, kiedy przewoźnik, który zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego może wznowić postępowanie sądowe w dłuższym terminie – do 26 kwietnia 2021r.

Za jaki okres można dochodzić zwrotu?

Przepisy dopuszczają dochodzenie zwrotu kar nałożonych w zakresie przejazdu dokonanego w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 26 lutego 2021r.

Pomimo wprowadzenia korzystnych przepisów przedsiębiorcy, którzy nie złożą stosownej skargi do odpowiednich organów bądź przekroczą termin stracą prawo do zwrotu niesłusznie zapłaconych kar. Sugerujemy wiec nie zwlekać i zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z nasza firmą w celu uzyskania dodatkowych informacji.

 

Kontakt

 

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

 

Biuro Olsztyn

Siedziba główna

Dolna 16, 10-699 Olsztyn

Właściciel:
Marcin Graw tel. 530 910 927
Biuro:
Małgorzata Lempkowska tel. 537 910 927

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.